MONT BELVIEU SOUTH RAIL TERMINAL
BAYTOWN, TX — Propylene
Facility Information
| Facility Name | MONT BELVIEU SOUTH RAIL TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Propylene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 9853 N HWY 146 |
| City | BAYTOWN |
| State | Texas |
| County | CHAMBERS |
| ZIP Code | 77520 |
| Coordinates | 29.83477, -94.89538 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,014 lbs |
| Fugitive Air | 4,541 lbs |
| Stack Air | 1,473 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.