INEOS OLIGOMERS CHOCOLATE BAYOU
ALVIN, TX — Ethylene
Facility Information
| Facility Name | INEOS OLIGOMERS CHOCOLATE BAYOU |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 15916 FM 2004 |
| City | ALVIN |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 77511 |
| Coordinates | 29.23245, -95.18634 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,840 lbs |
| Fugitive Air | 460 lbs |
| Stack Air | 5,380 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.