INEOS USA LLC - CHOCOLATE BAYOU PLANT
ALVIN, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | INEOS USA LLC - CHOCOLATE BAYOU PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2 MILES S OF INTERSECTION FM2004 & FM2917 |
| City | ALVIN |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 77511 |
| Coordinates | 29.25007, -95.16696 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 7,817 lbs |
| Fugitive Air | 4,616 lbs |
| Stack Air | 3,201 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.