HALDOR TOPSOE INC
PASADENA, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | HALDOR TOPSOE INC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 10010 BAYPORT RD |
| City | PASADENA |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77507 |
| Coordinates | 29.61296, -95.05830 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,173 lbs |
| Fugitive Air | 72 lbs |
| Stack Air | 6,094 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.