DIXIE CHEMICAL CO INC
PASADENA, TX — Isoprene
Facility Information
| Facility Name | DIXIE CHEMICAL CO INC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Isoprene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 10601 BAY AREA BLVD |
| City | PASADENA |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77507 |
| Coordinates | 29.61013, -95.05109 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,290 lbs |
| Fugitive Air | 491 lbs |
| Stack Air | 4,798 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.