AIR PRODUCTS LLC
PASADENA, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | AIR PRODUCTS LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1423 HWY 225 |
| City | PASADENA |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77506 |
| Coordinates | 29.71071, -95.22560 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,983 lbs |
| Fugitive Air | 260 lbs |
| Stack Air | 5,723 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.