SEKISUI SPECIALTY CHEMICALS AMERICA LLC. - PASADENA PLANT
PASADENA, TX — Vinyl acetate
Facility Information
| Facility Name | SEKISUI SPECIALTY CHEMICALS AMERICA LLC. - PASADENA PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Vinyl acetate |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1423 PASADENA FWY |
| City | PASADENA |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77506 |
| Coordinates | 29.71307, -95.19421 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,023 lbs |
| Fugitive Air | 1,505 lbs |
| Stack Air | 4,518 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.