BASF CORP PASADENA PLANT
PASADENA, TX — Butyraldehyde
Facility Information
| Facility Name | BASF CORP PASADENA PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Butyraldehyde |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4403 LAPORTE HWY 225 |
| City | PASADENA |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77503 |
| Coordinates | 29.72238, -95.15249 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,497 lbs |
| Fugitive Air | 408 lbs |
| Stack Air | 5,089 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.