PHILLIPS 66 OLD OCEAN NGL FRACTIONATION PLANT
OLD OCEAN, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | PHILLIPS 66 OLD OCEAN NGL FRACTIONATION PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 8189 OLD FM 524 |
| City | OLD OCEAN |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 77463 |
| Coordinates | 29.06973, -95.73368 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,189 lbs |
| Fugitive Air | 20 lbs |
| Stack Air | 6,169 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.