CHEVRON PHILLIPS CHEMICAL CO LP SWEENY COMPLEX
SWEENY, TX — 1,3-Butadiene
Facility Information
| Facility Name | CHEVRON PHILLIPS CHEMICAL CO LP SWEENY COMPLEX |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | 1,3-Butadiene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 21441 LOOP 419 |
| City | SWEENY |
| State | Texas |
| County | BRAZORIA |
| ZIP Code | 77480 |
| Coordinates | 29.07999, -95.74981 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,853 lbs |
| Fugitive Air | 3,285 lbs |
| Stack Air | 2,568 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.