OXEA CORP BAY CITY PLANT
BAY CITY, TX — Ethylene
Facility Information
| Facility Name | OXEA CORP BAY CITY PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2001 FM 3057 |
| City | BAY CITY |
| State | Texas |
| County | MATAGORDA |
| ZIP Code | 77414 |
| Coordinates | 28.86831, -96.01177 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,679 lbs |
| Fugitive Air | 3,375 lbs |
| Stack Air | 2,304 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.