NOV DOWNHOLE CONROE
CONROE, TX — Zinc (fume or dust)
Facility Information
| Facility Name | NOV DOWNHOLE CONROE |
| Industry Sector | Machinery |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc (fume or dust) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 500 CONROE PARK W DR |
| City | CONROE |
| State | Texas |
| County | MONTGOMERY |
| ZIP Code | 77303 |
| Coordinates | 30.35549, -95.45536 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4,810 lbs |
| Fugitive Air | 2 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.