CUSTOM BLAST SERVICES INC
HOUSTON, TX — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | CUSTOM BLAST SERVICES INC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2550 GENOA RED BLUFF RD |
| City | HOUSTON |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77034 |
| Coordinates | 29.63079, -95.15538 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,730 lbs |
| Fugitive Air | 1,662 lbs |
| Stack Air | 4,068 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.