NOV COATING HOUSTON
HOUSTON, TX — n-Butyl alcohol
Facility Information
| Facility Name | NOV COATING HOUSTON |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Butyl alcohol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2811 HOLMES RD |
| City | HOUSTON |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77051 |
| Coordinates | 29.67371, -95.38630 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,893 lbs |
| Fugitive Air | 3,893 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.