THORPE PLANT SERVICES
HOUSTON, TX — Styrene
Facility Information
| Facility Name | THORPE PLANT SERVICES |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Styrene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 95 SOUTHBELT INDUSTRIAL DR |
| City | HOUSTON |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77047 |
| Coordinates | 29.58706, -95.42294 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,929 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 6,679 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.