PRECOAT METALS DIV SEQUA CORP
HOUSTON, TX — n-Butyl alcohol
Facility Information
| Facility Name | PRECOAT METALS DIV SEQUA CORP |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Butyl alcohol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 16402 JACINTOPORT BLVD |
| City | HOUSTON |
| State | Texas |
| County | HARRIS |
| ZIP Code | 77015 |
| Coordinates | 29.75354, -95.11370 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,336 lbs |
| Fugitive Air | 5,065 lbs |
| Stack Air | 271 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.