SANDY CREEK ENERGY STATION
RIESEL, TX — Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size)
Facility Information
| Facility Name | SANDY CREEK ENERGY STATION |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2161 RATTLESNAKE RD |
| City | RIESEL |
| State | Texas |
| County | MCLENNAN |
| ZIP Code | 76682 |
| Coordinates | 31.47202, -96.96125 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,823 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 5,823 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.