WILSONART LLC TEMPLE NORTH
TEMPLE, TX — Phenol
Facility Information
| Facility Name | WILSONART LLC TEMPLE NORTH |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Phenol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 10501 NW HK DODGEN LOOP |
| City | TEMPLE |
| State | Texas |
| County | BELL |
| ZIP Code | 76504 |
| Coordinates | 31.14025, -97.35311 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,380 lbs |
| Fugitive Air | 335 lbs |
| Stack Air | 5,045 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.