TRC RECREATION LP
GRAHAM, TX — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | TRC RECREATION LP |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 316 N CLIFF DR |
| City | GRAHAM |
| State | Texas |
| County | YOUNG |
| ZIP Code | 76450 |
| Coordinates | 33.12293, -98.56876 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,528 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 5,528 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.