EBAA IRON INC EASTLAND PLANT
EASTLAND, TX — Phenol
Facility Information
| Facility Name | EBAA IRON INC EASTLAND PLANT |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Phenol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3.7 MILES SE OF EASTLAND ON CR 442 |
| City | EASTLAND |
| State | Texas |
| County | EASTLAND |
| ZIP Code | 76448 |
| Coordinates | 32.40025, -98.79998 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,307 lbs |
| Fugitive Air | 514 lbs |
| Stack Air | 4,559 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 2 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.