ATCO RUBBER PRODUCTS INC
FORT WORTH, TX — Antimony And Antimony Compounds
Facility Information
| Facility Name | ATCO RUBBER PRODUCTS INC |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Antimony And Antimony Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7101 ATCO DR |
| City | FORT WORTH |
| State | Texas |
| County | TARRANT |
| ZIP Code | 76118 |
| Coordinates | 32.79126, -97.22747 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,751 lbs |
| Fugitive Air | 6 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.