ROYAL BATHS MANUFACTURING CO
RICHLAND HILLS, TX — Styrene
Facility Information
| Facility Name | ROYAL BATHS MANUFACTURING CO |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Styrene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7112 A BURNS ST |
| City | RICHLAND HILLS |
| State | Texas |
| County | TARRANT |
| ZIP Code | 76118 |
| Coordinates | 32.79590, -97.22912 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,856 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 5,856 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.