BUCKLEY OIL CO - MINERAL WELL SITE
MINERAL WELLS, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | BUCKLEY OIL CO - MINERAL WELL SITE |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3807 SE INDUSTRIAL PKWY |
| City | MINERAL WELLS |
| State | Texas |
| County | PALO PINTO |
| ZIP Code | 76067 |
| Coordinates | 32.80856, -98.07733 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,000 lbs |
| Fugitive Air | 2,400 lbs |
| Stack Air | 3,600 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.