GODLEY GAS PLANT
GODLEY, TX — Cyclohexane
Facility Information
| Facility Name | GODLEY GAS PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Cyclohexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 8711 CR-916 |
| City | GODLEY |
| State | Texas |
| County | JOHNSON |
| ZIP Code | 76044 |
| Coordinates | 32.49967, -97.55236 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,384 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.