GMC TRUCK GROUP ARLINGTON ASSEMBLY PLANT
ARLINGTON, TX — Toluene
Facility Information
| Facility Name | GMC TRUCK GROUP ARLINGTON ASSEMBLY PLANT |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2525 E ABRAMS ST |
| City | ARLINGTON |
| State | Texas |
| County | TARRANT |
| ZIP Code | 76010 |
| Coordinates | 32.73540, -97.06708 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,310 lbs |
| Fugitive Air | 710 lbs |
| Stack Air | 4,600 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.