JOHNSON COUNTY PIPE INC
ALVARADO, TX — Styrene
Facility Information
| Facility Name | JOHNSON COUNTY PIPE INC |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Styrene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 800 COUNTY RD 209 |
| City | ALVARADO |
| State | Texas |
| County | JOHNSON |
| ZIP Code | 76009 |
| Coordinates | 32.41005, -97.15358 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,915 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 6,510 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.