HAWKINS GAS PLANT
HAWKINS, TX — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | HAWKINS GAS PLANT |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 245 PR 7651 |
| City | HAWKINS |
| State | Texas |
| County | WOOD |
| ZIP Code | 75765 |
| Coordinates | 32.60984, -95.19921 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 3,734 lbs |
| Fugitive Air | 1,484 lbs |
| Stack Air | 2,219 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.