TRINITY TANK CAR INC. PLT 200
LONGVIEW, TX — Chromium
Facility Information
| Facility Name | TRINITY TANK CAR INC. PLT 200 |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Chromium |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 708 JORDAN VALLEY RD |
| City | LONGVIEW |
| State | Texas |
| County | GREGG |
| ZIP Code | 75604 |
| Coordinates | 32.49968, -94.82577 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,093 lbs |
| Fugitive Air | 62 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.