GILLESPIE COATINGS INC.
LONGVIEW, TX — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | GILLESPIE COATINGS INC. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 211 GUM SPRINGS RD |
| City | LONGVIEW |
| State | Texas |
| County | GREGG |
| ZIP Code | 75602 |
| Coordinates | 32.48991, -94.71261 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,414 lbs |
| Fugitive Air | 271 lbs |
| Stack Air | 5,143 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.