AIRGAS SPECIALTY PRODUCTS-WAXAHACHIE TX
WAXAHACHIE, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | AIRGAS SPECIALTY PRODUCTS-WAXAHACHIE TX |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6260 I-35 E |
| City | WAXAHACHIE |
| State | Texas |
| County | ELLIS |
| ZIP Code | 75165 |
| Coordinates | 32.47184, -96.83721 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 6,266 lbs |
| Fugitive Air | 6,100 lbs |
| Stack Air | 166 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.