SMURFIT KAPPA N.A. - FORNEY MILL
FORNEY, TX — Ammonia
Facility Information
| Facility Name | SMURFIT KAPPA N.A. - FORNEY MILL |
| Industry Sector | Paper |
Chemical Information
| Chemical Name | Ammonia |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 855 E. US HIGHWAY 80 |
| City | FORNEY |
| State | Texas |
| County | KAUFMAN |
| ZIP Code | 75126 |
| Coordinates | 32.74098, -96.44169 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,994 lbs |
| Fugitive Air | 260 lbs |
| Stack Air | 5,734 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.