OIL CITY IRON WORKS INC
CORSICANA, TX — Naphthalene
Facility Information
| Facility Name | OIL CITY IRON WORKS INC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Naphthalene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 814 S. MAIN |
| City | CORSICANA |
| State | Texas |
| County | NAVARRO |
| ZIP Code | 75110 |
| Coordinates | 32.08673, -96.46071 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,676 lbs |
| Fugitive Air | 977 lbs |
| Stack Air | 4,253 lbs |
| Water | 203 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 243 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.