TEXAS INSTRUMENTS INC
RICHARDSON, TX — Hydrogen fluoride
Facility Information
| Facility Name | TEXAS INSTRUMENTS INC |
| Industry Sector | Computers and Electronic Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrogen fluoride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 300 WEST RENNER ROAD |
| City | RICHARDSON |
| State | Texas |
| County | COLLIN |
| ZIP Code | 75080 |
| Coordinates | 32.99767, -96.71686 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,416 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 5,416 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.