GEMINI COATINGS INC. OF GRAND PRAIRIE
GRAND PRAIRIE, TX — Methanol
Facility Information
| Facility Name | GEMINI COATINGS INC. OF GRAND PRAIRIE |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methanol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2350 114TH ST |
| City | GRAND PRAIRIE |
| State | Texas |
| County | TARRANT |
| ZIP Code | 75050 |
| Coordinates | 32.78954, -97.03859 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,486 lbs |
| Fugitive Air | 63 lbs |
| Stack Air | 5,423 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.