FLORESTONE LLC
DENISON, TX — Styrene
Facility Information
| Facility Name | FLORESTONE LLC |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Styrene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1215 WAYNE CABANISS DR |
| City | DENISON |
| State | Texas |
| County | GRAYSON |
| ZIP Code | 75020 |
| Coordinates | 33.78539, -96.54884 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 5,108 lbs |
| Fugitive Air | 62 lbs |
| Stack Air | 5,046 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.