OK FOODS INC-HEAVENER FEED MILL
HEAVENER, OK — Manganese compounds
Facility Information
| Facility Name | OK FOODS INC-HEAVENER FEED MILL |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 18593 STATE HIGHWAY 128 |
| City | HEAVENER |
| State | Oklahoma |
| County | LE FLORE |
| ZIP Code | 74937 |
| Coordinates | 34.87432, -94.58672 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.