PILGRIM'S PRIDE CORP NATCHITOCHES PROCESSING PLANT
NATCHITOCHES, LA — Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution)
Facility Information
| Facility Name | PILGRIM'S PRIDE CORP NATCHITOCHES PROCESSING PLANT |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7088 HWY S BY PASS |
| City | NATCHITOCHES |
| State | Louisiana |
| County | NATCHITOCHES PARISH |
| ZIP Code | 71457 |
| Coordinates | 31.75556, -93.09073 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 500 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.