PROCTER & GAMBLE MANUFACTURING CO ALEXANDRIA PLANT
PINEVILLE, LA — Hydrogen sulfide
Facility Information
| Facility Name | PROCTER & GAMBLE MANUFACTURING CO ALEXANDRIA PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrogen sulfide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3701 MONROE HWY |
| City | PINEVILLE |
| State | Louisiana |
| County | RAPIDES PARISH |
| ZIP Code | 71360 |
| Coordinates | 31.36975, -92.40935 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 350 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 350 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.