UNION TANK CAR - ALEXANDRIA MANUFACTURING FACILITY
ALEXANDRIA, LA — Manganese
Facility Information
| Facility Name | UNION TANK CAR - ALEXANDRIA MANUFACTURING FACILITY |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6325 HIGHWAY 1 NORTH |
| City | ALEXANDRIA |
| State | Louisiana |
| County | RAPIDES PARISH |
| ZIP Code | 71303 |
| Coordinates | 31.35914, -92.57944 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 231 lbs |
| Fugitive Air | 180 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.