BAILSCO BLADES & CASTINGS INC.
SHREVEPORT, LA — Lead
Facility Information
| Facility Name | BAILSCO BLADES & CASTINGS INC. |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 9500 PAXTON ROAD |
| City | SHREVEPORT |
| State | Louisiana |
| County | CADDO PARISH |
| ZIP Code | 71106 |
| Coordinates | 32.40844, -93.75040 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 0 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.