SUPERIOR TIE & TIMBER
VIVIAN, LA — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | SUPERIOR TIE & TIMBER |
| Industry Sector | Wood Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 14800 HWY 1 |
| City | VIVIAN |
| State | Louisiana |
| County | CADDO PARISH |
| ZIP Code | 71082 |
| Coordinates | 32.82460, -93.98162 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 299 lbs |
| Fugitive Air | 55 lbs |
| Stack Air | 4 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.