CALUMET PRINCETON REFINING LLC
PRINCETON, LA — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | CALUMET PRINCETON REFINING LLC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 10234 HWY 157 |
| City | PRINCETON |
| State | Louisiana |
| County | BOSSIER PARISH |
| ZIP Code | 71067 |
| Coordinates | 32.58966, -93.51504 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 186 lbs |
| Fugitive Air | 132 lbs |
| Stack Air | 24 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.