INTERNATIONAL PAPER CO - MANSFIELD MILL
MANSFIELD, LA — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | INTERNATIONAL PAPER CO - MANSFIELD MILL |
| Industry Sector | Paper |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1202 LOUISIANA HWY 509 NE |
| City | MANSFIELD |
| State | Louisiana |
| County | DE SOTO PARISH |
| ZIP Code | 71052 |
| Coordinates | 32.13655, -93.54947 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 187 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 161 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.