ECO-SERVICES OPERATIONS
BATON ROUGE, LA — Chlorine
Facility Information
| Facility Name | ECO-SERVICES OPERATIONS |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Chlorine |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1301 AIRLINE HWY |
| City | BATON ROUGE |
| State | Louisiana |
| County | EAST BATON ROUGE PARISH |
| ZIP Code | 70805 |
| Coordinates | 30.50786, -91.18770 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 185 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 185 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.