EXXON MOBIL CORP - BATON ROUGE PLASTICS PLANT
BATON ROUGE, LA — Butyl acrylate
Facility Information
| Facility Name | EXXON MOBIL CORP - BATON ROUGE PLASTICS PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Butyl acrylate |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 11675 SCOTLAND AVE |
| City | BATON ROUGE |
| State | Louisiana |
| County | EAST BATON ROUGE PARISH |
| ZIP Code | 70807 |
| Coordinates | 30.55354, -91.17484 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 294 lbs |
| Fugitive Air | 187 lbs |
| Stack Air | 107 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.