EXXONMOBIL BATON ROUGE CHEMICAL PLANT (PART)
BATON ROUGE, LA — tert-Butyl alcohol
Facility Information
| Facility Name | EXXONMOBIL BATON ROUGE CHEMICAL PLANT (PART) |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | tert-Butyl alcohol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4999 SCENIC HWY |
| City | BATON ROUGE |
| State | Louisiana |
| County | EAST BATON ROUGE PARISH |
| ZIP Code | 70805 |
| Coordinates | 30.49456, -91.16972 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 320 lbs |
| Fugitive Air | 120 lbs |
| Stack Air | 10 lbs |
| Water | 190 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.