EXXONMOBIL BATON ROUGE REFINERY (PART)
BATON ROUGE, LA — Cobalt And Cobalt Compounds
Facility Information
| Facility Name | EXXONMOBIL BATON ROUGE REFINERY (PART) |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Cobalt And Cobalt Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4045 SCENIC HWY |
| City | BATON ROUGE |
| State | Louisiana |
| County | EAST BATON ROUGE PARISH |
| ZIP Code | 70805 |
| Coordinates | 30.48582, -91.16918 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 614 lbs |
| Fugitive Air | 28 lbs |
| Stack Air | 43 lbs |
| Water | 22 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.