HONEYWELL INTERNATIONAL INC-BATON ROUGE PLANT
BATON ROUGE, LA — Carbon tetrachloride
Facility Information
| Facility Name | HONEYWELL INTERNATIONAL INC-BATON ROUGE PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Carbon tetrachloride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | CORNER OF LUPINE & ONTARIO STREETS |
| City | BATON ROUGE |
| State | Louisiana |
| County | EAST BATON ROUGE PARISH |
| ZIP Code | 70805 |
| Coordinates | 30.47434, -91.18308 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 155 lbs |
| Fugitive Air | 137 lbs |
| Stack Air | 1 lbs |
| Water | 17 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.