BRENNTAG SOUTHWEST INC ST GABRIEL
SAINT GABRIEL, LA — Cyclohexane
Facility Information
| Facility Name | BRENNTAG SOUTHWEST INC ST GABRIEL |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | Cyclohexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7200 HIGHWAY 74 |
| City | SAINT GABRIEL |
| State | Louisiana |
| County | IBERVILLE PARISH |
| ZIP Code | 70776 |
| Coordinates | 30.26019, -91.07248 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 305 lbs |
| Fugitive Air | 7 lbs |
| Stack Air | 298 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.