SE TYLOSE LOUISIANA LLC
PLAQUEMINE, LA — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | SE TYLOSE LOUISIANA LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 26270 HIGHWAY 405 |
| City | PLAQUEMINE |
| State | Louisiana |
| County | IBERVILLE PARISH |
| ZIP Code | 70764 |
| Coordinates | 30.27341, -91.17248 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 96 lbs |
| Fugitive Air | 96 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.